Ortak sesle ’Kömürsüz Türkiye’ istediler

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ortak sesle ’Kömürsüz Türkiye’ istediler
Abone ol
Ortak sesle ’Kömürsüz Türkiye’ istediler

Yıllardır kömürün gölgesinde yaşayan Türkiye’nin farklı illerinden ekoloji örgütleri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde, mevcut kömürlü termik santrallerin 2030 yılına kadar kademeli olarak kapatılması için ‘‘Kömürden Adil Çıkış: Hedef 2030’’ talebini bir bildiriyle paylaştı.

İSTANBUL (İGFA)- 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Türkiye'nin dört bir yanından seslenen ekoloji örgütleri, kömürden 2030 yılına kadar 'adil çıkış' istediklerini duyurdu.

Türkiye’nin 13 ilinde, 3 Haziran’da eş zamanlı basın açıklaması ve eylemlerle kamuoyuna sunulan bildirinin imzacıları arasında Muğla, Kahramanmaraş, Çanakkale, Antalya, İzmir, Denizli, Sivas, Adana, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Hatay, Karaman gibi illerde yıllardır kömüre karşı mücadele eden 17 kurum yer aldı.

Bildiride, kömür madenciliği ve kömürlü termik santraller nedeniyle bölgede yaşayanların ya topraklarını kaybederek köylerini terk etmek ya da madene inmek zorunda kaldıkları belirtildi.

Kömürün artık vadesinin dolduğuna vurgu yapılan bildiride, yapılan bilimsel çalışmaların Türkiye için rüzgarı ve güneşi merkeze alan toplumun gerçek enerji ihtiyacına yönelik bir enerji dönüşümünün 2030’a kadar mümkün olduğuna dikkati çekilerek, "Bu enerji dönüşümü doğa koruma alanları, orman, tarım alanları, su varlıkları üzerindeki baskıyı arttırmayacak şekilde planlanmalı, dönüşümde biyolojik çeşitlilik gözetilmeli, arazi kullanımı kararları planlı ve bütüncül politikalarla verilmeli, gıda güvencesini temin eden verimli tarımsal araziler korunmalı, yöre insanının ekolojik ve sosyal hakları gözetilmeli. Ancak bu sayede iklim krizinin doğa ve toplum üzerindeki olumsuz etkileri ile mücadele edebiliriz" mesajı yer aldı.

Karar alıcılardan, kimsenin işsiz, güvencesiz, sağlıksız, enerjisiz kalmadığı planlı ve kademeli bir kömürden çıkış planı hazırlanmasını talep eden imzacılar, bu planın ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan adil bir geçişi temin etmesinin şart olduğunu kaydetti.

Bildiriyi imzalayan örgütler şöyle:

    Adana - Çevre ve Tüketici Koruma Derneği    Adana - Doğu Akdeniz Çevre Platformu    Antalya - Korkuteli Dereköy Köylüleri    Balıkesir - Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği    Bursa - Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği    Bursa - Nilüfer Gençlik Meclisi    Çanakkale - Çan Çevre Derneği    Denizli - Avdan Platformu    Eskişehir - Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği    Hatay - Antakya Çevre Koruma Derneği    İzmir - Ege Çevre ve Kültür Platformu    İzmir - Foça Çevre ve Kültür Platformu    Kahramanmaraş - Afşin / Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu    Karaman - Karaman Ekoloji Derneği    Muğla - İkizköy Çevre Komitesi    Muğla - Muğla Çevre Platformu    Sivas - Bakırtepe Çevre Platformu


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eliyle iş yapanlar dikkat!Önceki Haber

Eliyle iş yapanlar dikkat!

Tüpraş ’Water Europe’a üye ilk Türk şirketi olduSonraki Haber

Tüpraş ’Water Europe’a üye ilk Türk şirk...

Yorum Yazın