Peyzaj Sektöründe Dolomit Taşı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Peyzaj Sektöründe Dolomit Taşı
Abone ol
Esasında kireç taşı olarak nitelendirilebilecek olan Peyzaj Sektöründe dolomit taşı, CaO’nun yerini kısmen ya da tamamen MgO’ya bırakmasıyla meydan gelir. Farklı türleri bulunan dolomit taşı, bu nedenle kireçtaşları geçişlidir. Özellikle peyzaj çalışmalarında sıklıkla tercih edilir. Kullanıldığı alana egzotik bir hava katmasıyla bilinir. Diğer taşlarla kombine edilerek kullanıldığında istenilen görüntüye çok daha kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlar. Dolomit taşı sayesinde hazırlanan projelere göre bina çevreleri, yaşam alanları ve bahçeler istenilen görüntüye kavuşturulabilir.

Dolomit Taşı Özellikleri Nelerdir?

 

Dekorasyon ve peyzaj işlemlerinin vazgeçilmez taşlarından olan dolomitin farklı çeşitleri bulunur ve her birinin özelliği bulunur. Peyzaj Sektöründe’da gerçekleştireceğiniz bir proje için tamburludolomit taşına ihtiyaç duyarsanız, firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Doğada kaya şeklinde bulunana dolomit taşı firmamız tarafından uygulanan aşındırıcı işlemler sonrasında kullanıma hazır hale gelir. Doğada yer alan dolomit taşları yuvarlak halde bulunur ve bu haliyle peyzaj çalışmaları için uygun değildir. Bu taşlar tamburlama olarak tabir edilen bir işleme tabi tutulur ve hatları keskinleştirilir. Tamburlu dolomit taşlarının renk yapıları, dayanıklılık özelliği üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Beyaz, sarı çizgili, bordo gibi renk seçenekleri bulunan taşların sertlik oranını birbirinden farklıdır. Ülkemiz ve dünya geneli incelendiğinde, yapılan peyzaj çalışmalarında özellikle beyaz rengin kullanıldığı belirlenmiştir. Birçok insan günlük hayatın içerisinde dolomit taşıyla temas eder hatta birçok insan tarafından çakıl taşı zannedilmektedir.

Peyzaj Sektöründe Dolomit Taşı Kullanım Alanları Nelerdir?

Doğada bulunan taşlar, içerdikleri element yapıları ve fiziksel anlamda taşıdığı özelliklerle sınıflandırılır. Bu taşların tümü için çok farklı isimlendirmeler ve sınıflandırmalar yapılır. Doğada farklı renk seçenekleri ile yer alan tamburlu dolomit taşları birçok alanda tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Özellikle peyzaj düzenleme çalışmalarında karşımıza çıkan dolamit taşlarının bunun dışında farklı alanlarda kullanıldığı da bilinmektedir. Oldukça çeşitli alanlarda tercih edilen tamburlu dolomit taşı cam, çimento, soda, gübre, tuğla, demir-çelik boya sektöründe sıklıkla kullanılır. Özellikle içeriğinde yer alan magnezyum nedeniyle demir-çelik sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer alır. Genel anlamda ülkemizin tüm coğrafyalarında çıkartılan dolomit taşını firmamız aracılığıyla kolaylıkla temin edebilirsiniz.

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KASKİ’den Bünyan’a dev yatırımÖnceki Haber

KASKİ’den Bünyan’a dev yatırım

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulduSonraki Haber

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığ...

Yorum Yazın